Psychologia

Rozmowa z inteligentnym. Pytania do siebie.

Wrzesień 9, 2015
 
Powiedzenie „kto pyta nie błądzi” należy  bez wątpienia do współczesnych truizmów.  Mimo to nie wielu pomyśli o nim w kontekście monologu wewnętrznego.

 

W rzeczywistości nie ma osoby cichej i każdy w duszy sobie gawędzi, bo przecież samo myślenie sprowadza się do zadawania pytań i odpowiedzi. Weźmy na tapet Sokratesa i jego metody docierania do prawdy. Prowadzenie dialogu opierał on na zadawaniu masy pytań, które miały  na celu skłonienie rozmówcy do przeanalizowania podstawowych założeń swoich poglądów. Nie poprzez pouczanie, ale przez pytania zmuszające do wyciągnięcia konkretnych wniosków, Sokrates kształtował myśli swoich uczniów.

To w jaki sposób ze sobą rozmawiamy przekłada się na to jak wysoko się w życiu wdrapiemy. Wystarczy zwrócić uwagę na pytania jakie zadają osoby osiągające sukcesy. Nie skupiają się oni na tym co nie wyszło, ale na tym jaki benefit mogą z tej sytuacji wynieść. Lepsze pytania niosą za sobą również lepsze odpowiedzi, natomiast skutkiem przerażających dylematów są przerażające wnioski. To my decydujemy na czym koncentrować naszą uwagę. Jeżeli w głowie rozważenia typu “Dlaczego ja”, zamienimy na “Jak mogę to wykorzystać”, nasza sytuacja zmieni się o 180 stopni . W ten właśnie sposób możemy nakierować nasze myśli na odpowiednie tory, a co za tym idzie zmienić nasze samopoczucie, oraz sposób postrzegania świata. Przynajmniej warto spróbować!

Przykładowo naukowcy wysnuwają hipotezy, a następnie próbują je udowodnić i obalić.  To właśnie dylematy budzące nasze wątpliwości burzą wszelkie mury w interesach czy stosunkach między ludźmi. Tak samo i my, podążając za pytaniami, możemy zburzyć na prawdę silne stereotypy, przekonania, które uniemożliwiają nam osiągniecie tego czego sobie życzymy. Tym samym świadomie kierujemy naszym żywotem.

 Irlandzki dramaturg George Bernard Shaw powiedział:  „Niektórzy ludzie postrzegają rzeczy w ich naturalnym stanie i zadają sobie pytanie: dlaczego? Ja marzę o rzeczach, których nigdy nie było, i mówię sobie: dlaczego nie?”

Tak więc, temat do przemyślenia 🙂