Podpowiedzi

Podpowiadamy: Sposób na zapamiętywanie słówek

Sierpień 22, 2016

podpowiadamy(1)

Doskonale wszyscy wiemy, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych. Niestety nie każdy ma talent do tego. Dlatego na pomoc przychodzi nam dziś Justyna i wskazuje sposób na szybkie zapamiętywanie słówek. W cyklu „Podpowiadamy”- właścicielka bloga www.dajslowo.pl:

Znasz taki obraz ze szkoły? Otwierasz notatnik z języka obcego, widzisz, że po ostatniej lekcji jest około 50 słówek do nauczenia. Od razu przyprawia Cię to o zawrót głowy, nie lubisz tego, już się denerwujesz. Czekają Cię kolejne godziny wkuwania, efekty mogą być mizerne. Takie wspomnienia powodują, że jesteś przekonany o braku talentu do nauki języków obcych i zupełnie nie masz przez to motywacji. Warto jednak spróbować i zastosować zupełnie inną metodę nauki. W tym wpisie zdradzę sposób na szybkie zapamiętywanie słówek.

Zasada jest bardzo prosta. Nasz mózg programuje zdarzenia i obrazy, zwraca szczególną uwagę na takie, które są, według niego, niezwykłe i nowatorskie, dające nowe skojarzenia. Jeśli tę cechę naszego myślenia i zapamiętywania wykorzystamy w czasie nauki słówek, bardzo szybko zaczniemy przyswajać nowe wyrazy. Warto więc wykorzystywać wyobraźnię. Sposób na szybkie zapamiętywanie słówek najlepiej pokazać na przykładach. Zrobię to na podstawie swoich skojarzeń.

Przykłady

kobliha, czyli pączek, słowo z języka czeskiego   DSC_0191-2

skojarzenie: kob – kobyła, liha – licha

obraz: W małej wsi na dalekim Podlasiu stoi obora, której ściany są wykonane z kamienia, a dach ze słomy. W jednym z boksów czeka kobyła, która jest bardzo chuda, wynędzniała, licha, ledwo trzyma się na nogach. Chcę jej pomóc i dlatego kupuję w sklepie kilogram pączków, a następnie karmię zwierzę słodkościami. Kobyła jest z tego bardzo zadowolona i rży ze szczęścia.

newscaster, czyli prezenter, słowo z języka angielskiego

skojarzenie: news – nowy, serwis informacyjny, cast – kasta w Indiach, er – litera R

obraz: Siedzę wieczorem przez telewizorem i oglądam wieczorne wydanie serwisu informacyjnego. Zauważam, że telewizja zatrudniła nowego prezentera, jest łysy i ma brązowe oczy. Mężczyzna opowiada niezwykłą historię – w Indiach powstała nowa kasta społeczna, która za swój herb postanowiła obrać literę R.

вакцинация, czytaj wakcynacija, czyli szczepienie, słowo z języka rosyjskiego

skojarzenie: wak – wakacje, cyna – cyna (pierwiastek, metal), cija – żmija

obraz: Spędzam wakacje w domku myśliwskim, który został zbudowany w środku gęstego lasu. Bór znany jest z występowania niezwykłego gatunku żmij. Wszyscy myśliwi zaczęli być szczepieni przeciwko ich jadowi. Wstrzykuje się im substancję, której składnikiem jest cyna. Ja też musiałam przyjąć takie szczepienie przez wyjazdem.

Sposób na szybkie zapamiętywanie słówek

Mam nadzieję, że już rozumiesz. Oto sposób na szybkie zapamiętywanie słówek:

1. wybierz wyraz, którego chcesz się nauczyć;

2. sprawdź, z czym Ci się kojarzy;

3. wymyśl obraz, który połączy trzy elementy: Twój udział, znaczenie słowa, Twoje skojarzenia.

Wymyślenie skojarzenia i obrazu zazwyczaj zajmuje kilka sekund. Taka metoda sprawia, że nauka staje się zabawna i przyjemna. To, co sobie wyobrazisz, zostanie w Twojej głowie na zawsze. A teraz do dzieła. To jakiego języka zaczynasz się uczyć?

Only registered users can comment.

Comments are closed.