Psychologia

Tabula rasa – metoda na „nierealne”

Grudzień 31, 2015

Prawdą jest, że każdy ma jakiś uraz lub z czegoś zrezygnował. Czasem nasze doświadczenie, czytaj – czynniki emocjonalne – w pewien sposób zwyczajnie nas unieruchamiają. I tak po Freudowskiemu: po wypadku samochodowym boimy się wsiąść za kierownice, po fatalnych doświadczeniach z językiem obcym – zamykają się nam usta, albo po bolesnych doświadczeniach ze sportem już nigdy do niego nie wracamy.

Czy przypominacie sobie termin Tabula rasa? To pojęcie pochodzące ze “źródełka wiedzy” jakim była starożytna Grecja i metaforycznie oznacza niezapisaną tablice. Pogląd ten został spisany przez Arystotelesa według którego jest to dusza człowieka zaraz po urodzeniu, która z wiekiem powoli się zapisuje wraz z życiową praktyką.

Pomyślałam, że z nowym rokiem może warto trochę zmodernizować tą filozofie aby było łatwiej realizować postanowienia, które sobie założymy. Może powinniśmy podejść do tego czego się boimy jakbyśmy robili to pierwszy raz? Z tym samym zapałem i z tą samą motywacją =) Z pewnością wymaga to wiele więcej pracy ale w rezultacie możemy uzyskać potężniejszą satysfakcję. Jeżeli się nie uda? No cóż…shit happens, ale przynajmniej podejmiemy próbę. Zresztą myślę, że małymi kroczkami wszystko się da, bez zniechęcania 😉

I fajnie by było przy tym pamiętać o jednej ważnej kwestii… jak powiedział Ralph Waldo Emerson – „Nie bądź zbyt wrażliwy i krytyczny w stosunku do swoich działań. Całe życie jest eksperymentem.”

p.s Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, dużo zdrówka, aby udało się Wam zrealizować wszystkie wyznaczone cele z uśmiechem na twarzy =)

No to rozpoczynamy karnawał… =)