Psychologia

Wdzięczność – czosnek na mentalnego wampira

Kwiecień 5, 2017

Na pewno każdy w duchu sobie przyzna, że dobrze jest czasem ponarzekać. Czujemy się bezradni, zmęczeni, wycofani, a właśnie poprzez takie utyskiwanie, możemy w łatwy sposób wyładować frustracje i wyrzucić z siebie złą energie – po prostu zwyczajnie przynosi to ulgę. Jednak z pewnością można stwierdzić, że jest to ryzykowna taktyka. W końcu jeżeli się nie zatrzymamy, doprowadzi nas to do zaplątania w sieci gorzkich żali, mentalnego zatoksycznienia i osamotnienia społecznego bo w końcu kto długo wytrzyma z wampirem energetycznym.

Idealnie jest odwrócić ten tok myślenia i zaprzyjaźnić się z wdzięcznością. Wg wielu psychologów to właśnie ona sprawia, że w życiu nam wychodzi i odnosimy sukces za sukcesem a psychologia wdzięczności z roku na rok staje się coraz to bardziej popularniejszą dziedziną naukową.

Liv Larsson w książce „Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia” opisał eksperyment, który udowodnił, że osoby, przynajmniej trzy razy dziennie reagujące z entuzjazmem na dobre nowiny dotyczące ich znajomych, już po tygodniu takiego zachowania są szczęśliwszymi ludźmi. Dodatkowo wg badań, takie działanie, zwiększa empatię i umiejętność słuchania. Natomiast inny profesor – Robert Emmons z University of California – dowiódł, że umiejętność dziękowania redukuje stres, podnosi poziom szczęścia, ale przede wszystkim może poprawić jakość codziennego życia i naszych relacji z ludźmi. Wdzięczne osoby są mniej egoistyczne, a bardziej skupiają się na stosunkach z innymi. Według profesora- wdzięczność jest budulcem ludzkiego społeczeństwa.

Z pewnością początki nie będą łatwe, jednak warto zacząć od codziennej refleksji przed zaśnięciem i przypomnieć sobie rzeczy, za które możemy podziękować światu przykładowo od takich prozaicznych jak woda w kranie po znienawidzoną- ale zawsze prace. Zacznijmy koncertować się nie na tym, czego nie mamy, ale na tym, co już osiągnęliśmy i włączmy pozytywne myślenie (polecam:Mózggłodówkę). Na pewno szklanka jest do połowy pełna 🙂

„Im większym stajesz się koneserem wdzięczności, tym mniej padasz ofiarą niechęci, depresji i rozpaczy. Wdzięczność niczym eliksir stopniowo rozpuści skorupę twojego »ja« – zachłanność i potrzebę władzy – przemieniając cię w istotę szczodrą. Dzięki wdzięczności dokonuje się zaiste alchemiczna reakcja duchowa, pod której wpływem stajemy się wspaniałomyślni, wielkoduszni” (Sam Keen).

Only registered users can comment.

Comments are closed.